Vítejte u prvního článku na mém blogu. Když jsem se rozhodl, že začnu psát blog o kryptu, jako první téma článku mě napadla právě inflace. A protože i po době, která stála mezi rozhodnutím vytvořit projekt Kryptostrategie a psaním těchto řádků, mi zůstalo toto téma v hlavě, rozhodl jsem se inflací zahájit. Přeji příjemné čtení.
Co je inflace
O inflaci slýcháme dnes na každém kroku. Definovat ji můžeme dvěma způsoby, jako snížení kupní síly peněz a jako zvyšování cen. Obojí má stejný výsledek, za stejné množství peněz si koupíme méně, pouze je to řečeno jinými slovy. Pojďme si to ukázat na příkladu.
Představte si, že jste milovník másla. Máslo stojí 50 Kč a vám každý měsíc přijde na účet výplata 30 000 Kč. Jestliže celou výplatu utratíte za máslo, povezete si z obchodu 600 kostek másla. V tom roce je inflace 10 % a obchodník od 1. ledna následujícího roku zdraží máslo o výši inflace. Nově máslo stojí 55 Kč. Za vašich stejných 30 000 Kč už si nekoupíte 600 kostek másla, ale 545 a půl kostky.
Líbí se vám článek? Tak ho sdílejte nebo můžete podpořit provoz a rozvoj projektu.
Dopad inflace ve formě zdražování si dokážeme velice dobře představit, protože se s ním setkáváme denně, např. při nákupu potravin. Jestliže si chceme udržet naši kupní sílu, abychom si teoreticky mohli za měsíční výplatu koupit 600 kostek másla, musíme se snažit, aby i naše výplata rostla alespoň stejným tempem jako inflace.
Představte si, že jste se vy nebo vaše odbory dohodli s vedením firmy na zvýšení platů o 10 %. Lednová výplata už díky tomu nebude 30 000 Kč, ale 33 000 Kč. Za tuto částku opět dostaneme 600 kostek másla, i když zdražilo na 55 Kč.
Méně lidí si ale uvědomuje dopad inflace na jejich úspory. Zákony finanční matematiky zde ale fungují úplně stejně.
Představte si, že jste největší milovník másla. Máslo stojí 50 Kč a vy máte na spořícím účtu 250 000 Kč. Za našetřené peníze si můžete v tomto roce koupit 5 000 kostek másla. Od nového roku, když máslo podraží na 55 Kč, už si za všechny své úspory budete moct dovolit pouze 4 545 a půl kostky másla.
A přichází otázka, s kým se dohodnete nyní, aby úspory neztráceli kupní sílu? Dojdete za vedením banky? To asi nepomůže. Vložíte na spořicí účet další peníze, abyste za tu částku byli stále schopní koupit 5 000 kostek? Ne, právě zde přichází ke slovu investování.

Proč investovat
Zjednodušeně řečeno proto, aby vaše peníze kvůli inflaci neztrácely hodnotu, jak je to popsáno výše. A na jaké zhodnocení byste měli cílit? V ideálním případě minimálně ve výši inflace.
Představte si, že máte spořící účet s úrokem 5 % za rok. Úspory ve výši 250 000 Kč banka za rok zhodnotí na 262 500 Kč. To nevypadá na první pohled špatně, ne? Pokud ale máme v tom roce inflaci 10 % a naše oblíbené máslo zdraží z 50 Kč na 55 Kč, za 262 500 Kč si koupíme pouze 4 772 a tři čtvrtě kostky másla. Reálně tedy naše kupní síla klesla. Naším cílem musí být úspory zhodnotit minimálně o 10 % za rok.
Závěr
Inflace je tu s námi neustále a v zájmu našich peněz je dobré alespoň přibližně vědět, jestli je 2 %, 5 % nebo třeba 10 %. Průměrnou míru inflace za celý předchozí rok stejně jako meziroční inflaci (porovnání předchozího měsíce letošního roku a loňského roku) najdete např. na stránkách České národní banky. Cílem tohoto článku není doporučení, jak a do čeho investovat, ale zdůraznění, že je třeba vaše peníze zhodnocovat, aby pouze neležely na účtu v bance nebo doma pod polštářem a neztrácely svou hodnotu.
Shrnutí (TL;DR)
- Inflace znamená snížení kupní síly peněz nebo zvyšování cen.
- Jedná se o to samé, akorát z jiného pohledu, protože za stejné množství peněz si koupíme méně zboží.
- Inflace dopadá na vše kolem nás, od běžného nákupu potravin po naše úspory na spořícím účtu.
- Proto je třeba výši inflace znát a snažit se, aby náš příjem rostl minimálně stejným tempem a nám tak neklesala kupní síla.
- Naše úspory bychom se také měli snažit zhodnocovat, a to např. formou investování.
Rozšiřující info
Pokud vás téma inflace zajímá více hloubky, podívejte se na následující články a videa v češtině a angličtině.